Sportovní, iontové nápoje, víte, jaký je v nich rozdíl? Kdy a který je vhodné použít?

Pojďme se společně podívat na sportovní nápoje, vysvětlíme vám, proč je vhodné sportovní nápoje používat, jaký druh vybrat a jak správně hydratovat.
Proč používat sportovní nápoje
Sportovní nápoje chrání organismus před dehydratací. Dehydratace se obává každý sportovec, protože může negativně ovlivnit jeho sportovní výkon. Mezi známky dehydratace patří například svalové křeče, malátnost, únava, porucha soustředění a bolest hlavy.
Při sportovním výkonu dochází velkým ztrátám vody a minerálů (iontů), které je potřeba doplnit mnohdy již během sportovního výkonu nebo každopádně po sportovním výkonu.
Dělení sportovních nápojů
Sportovní nápoje jsou vhodné jak pro rekreační, tak vrcholové sportovce. Podle koncentrace obsažených minerálů (iontů), se dělí na hypotonické, izotonické a hypertonické.
Hypotonické nápoje
Hypotonické nápoje mají nižší osmolaritu než vnitřní prostředí v lidském těle. Čím nižší je osmolarita, tím lepší je přecházení látek do krve.
Hypotonické iontové nápoje jsou používány především při aerobních aktivitách, kdy se sportovec velmi potí, (jako příklad můžeme uvést běh). Pot je méně koncentrovaný a jeho hlavní složkou je voda.
Isotonické nápoje
mají stejnou osmolaritu jako vnitřní prostředí organismu. Rychlost vstřebávání je o něco pomalejší, jsou vhodné u sportů, kdy dochází k velkému pocení, ale samotný sportovní výkon trvá kolem 1 hodiny. Pot je více koncentrovaný. Při svalové práci je zapotřebí větší množství minerálů (iontů), zejména pak sodík, draslík a hořčík.
Isotonické nápoje jsou ideální i po ukončení fyzické aktivity ve fázi regenerace!
Vyzkoušet můžete naši novinku – Iontia power sport s přírodními příchutěmi (citrus a broskev), s přírodními minerály a vitamíny:
Hypertonické
Hypertonické nápoje mají vyšší osmolaritu, než je vnitřní prostředí organismu. Jejich použití není pro sport vhodné, hypertonické nápoje se používají pro terapeutické účely.
Jak správně hydratovat?
Dvě hodiny před tréninkem je ideální vypít 250–350 ml tekutin, 30 minut před tréninkem dalších 250 ml tekutin, použít můžete například isotonický nápoj. Během fyzické aktivity, pokud to lze, je dobré vypít cca 100 ml iontového nápoje každých 20 minut. Pomůže zmírnit pocit únavy a udrží svaly dobře hydratované.
Po tréninku, byste měli přijmout minimálně 500 ml iontového nápoje, který doplní vitamíny, sacharidy a vypocené minerály (hořčík, sodík, draslík).
Nevhodné zdroje tekutin:
Obzvlášť mladým sportovcům nedoporučujeme hotové tekuté nápoje nebo koncentráty, které obsahují umělá barviva (např. brilantní modř), konzervanty, umělá sladidla. Absolutně nevhodné jsou energetické nápoje, které obsahují stimulanty jako je např. kofein, taurin nebo guaranu a velké množství jednoduchých cukrů.
Diskuse