Módní trend v podobě žvýkaní tabáku se v posledních letech čím dál častěji objevuje také u dětí a dospívajících. 


Výjimkou nejsou ani mladí sportovci, nevíce uživatelů bezdýmového tabáku je mezi sportovci, kteří provozují kolektivní sporty.

Děti a mladiství podléhají „módnímu trendu“, užívání žvýkacího tabáku velmi snadno. Obsah nikotinu je v nikotinových sáčcích vyšší než u tabákových výrobků. To přináší svá rizika v podobě rychlého vzniku závislosti, předávkování nebo otravy organismu. Příznaky předávkování nikotinem jsou: nevolnost či zvracení, neklid, úzkost, nervozita, třes končetin, vysoký krevní tlak, bolest hlavy. 

Obsah nikotinu v 1 sáčku se může pohybovat v rozmezí od 5 do 50 mg. Pro porovnání v běžné cigaretě je 10 až 15 mg nikotinu.

Pokud má uživatel v puse žvýkací tabák 30 minut, odpovídá to vykouření 2 až 5 cigaret.

Nikon, je extrémně návyková látka. Je dokonce návykovější než kokain a téměř srovnatelný s heroinem. Závislost vzniká velmi záhy, prakticky od začátku užívání. Následné odvykání bývá náročné a dlouhodobé. U dospívajících se výrazně rychleji rozvíjí závislost než u dospělých.

Kromě velmi rychlého vzniku závislosti na nikotinu má „žvýkací tabák“ mnoho dalších zdravotních rizik. Nikotin je toxin a jeho užívání zvyšuje krevní tlak tím, že stahuje cévy a stimuluje činnost srdce, což je právě pro mladé sportovce při fyzické zátěži nebezpečné. Toto negativní působení na průtok krve může ovlivňovat poruchy rovnováhy, čímž se zvyšuje riziko úrazu právě u sportovců.

Mezi další rizika spojená s užíváním žvýkacího tabáku patří onemocnění dutiny ústní např. zánět dásní, zvýšená kazivost zubů, zvýšený výskyt onkologického onemocnění zejména ústní dutiny, jícnu, slinivky a žaludku. Dále hrozí vyšší riziko srdečně cévního onemocnění jako je vysoký krevní tlak, mozková mrtvice a infarkt.

Mějte prosím na paměti výše popsaná rizika spojená s užíváním žvýkacího tabáku a nepodléhejte zdánlivým módním trendům, které jsou extrémně nebezpečné.  Přesto, že užívání nikotinových sáčků není na první pohled vidět, na rozdíl od kouření cigaret a pití alkoholu, může být jejich užívání velmi nebezpečné. Proto i Ministerstvo zdravotnictví nyní omezuje dostupnost nikotinových sáčků pro mladistvé.

Nezačínejte s užíváním výrobků, které nikotin obsahují, odvykání je dlouhodobé a velmi náročné. A pokud už závislost na nikotinu řešíte, nestyďte se vyhledat odbornou pomoc a začít s odvykáním co nejdříve.

Individuální poradenství

Individuální poradenství

Jednotlivcům a menším skupinám nabízíme individuální poradenství:

Hubnutí pod dohledem akreditovaného výživového poradce, změna jídelníčku, low-carb, keto stravování, doporučení vhodných potraviny. Pravidelná diagnostika na InBody, včetně interpretace výsledků. 

Služby pro firmy

Služby pro firmy

Společnostem a jejich zaměstnancům nabízíme:

Přednášky o výživě, včetně ukázky zdravého jídelníčku a tipů na zdravé stravování, diagnostiku zaměstnanců na InBody